خرید آسان و مطمِئن در فروشگاه جامع تحقیق و مقاله و نمونه سوال

بررسی هسته اولیه روستای ریاب گناباد

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

دسته بندی : وورد

نوع فایل :  .doc ( قابل ويرايش و آماده پرينت )

تعداد صفحه : 50 صفحه


 قسمتی از متن .doc : 

 

بررسی هسته اولیه روستای ریاب – گناباد

2-1 ضرورت طرح مساله

به علت حفظ و احیای آثار و بناهای تاریخی استان خراسان که با بی توجهی دستخوش تخریب و تخلیه ساکنین گشته است با ارایه این مقاله سعی در معرفی هر چه بیشتر عناصر تاریخی فوق (آب انبار – حمام و مسجد جامع ) داریم.

امید است با توجه هر چه بیشتر مسیولین به این مهم , بناهای فوق که پشتوانه تاریخ ملی و هویت ایرنی است احیا گشته و با حفظ هویت و جایگاه پیشین بعضا با پاره ای ملاحظات و تغییر کاربری ها برای بازدید عموم تحت نظر سازمان گردشگری استفاده گردد.

3-1 بررسی سوابق موضوع

مطالعات طرح هادی روستا در سال 1382 توسط مرجان مجیدی به پایان رسیده و تصویب گردید. در این مطالعات طرح گردشگری این روستا نیز مطرح شده است.

هم اکنون مطالعات طرح های حریم و مرمتی این روستا در حال پیگیری است.

کتابچه تاریخ و آداب و رسوم مردم ریاب توسط اهالی خود روستا در حال تدوین است.

همه ساله دانشجویان معماری دانشگاه های استان خراسان برای بازدید و تهیه گزارش از بناهای تاریخی به این روستا سفر می کنند.

4-1 روش تحقیق

در ارایه این مقاله از دو روش مطالعاتی میدانی و کتابخانه ای استفاده گردیده است. ابتدا با مراجعه به روستا و رویت بناها و وضع موجود محل بررسی اولیه شکل گرفت. پس از آن با مترکشی دقیق تهیه نقشه ها و مدارک تصویری بنا انجام پذیرفت.

بعد از مرحله شناخت اولیه به بررسی موارد مشابه در سطح کشور به خصوص مناطق کویری پرداختیم. در انتهای مطالعات موضوع میدان و خصوصیات این عنصر شهری و نمونه های تطبیقی آن بررسی شد.

روستاي رياب در 4 كيلومتري غرب شهرستان گناباد در 37و58 طول و31و34عرض جغرافيايي واقع شده است. روستاي رياب در بخش مركزي دهستان حومه و در ارتفاع 1225 واقع شده است.

تراكم جمعيت روستا در سال 1378 برابر18 نفر در كيلو مترمربع بوده است و رشد جمعيت در طي سال هاي 1375-1345 برابر 3/0 مي باشد.

روستا و در كل منطقه دچار خشكسالي مي باشد.

وضعيت توپوگرافي:

شهرستان گناباد از نظر پستي و بلندي به دو بخش تقسيم مي شود:

1-كوه هاي گناباد: اين گوه ها بين قاين گناباد و فردوس قرار داردو جهت آن از شمال غربي به جنوب شرقي كشيده شده است. اين ارتفاعات در معرض تابش شديد آفتاب و گرماي شديد تابستانه و سرماي سخت زمستانه ودر انتها وزش هاي مداوم و شديد باد قرار دارند.

2-دشت هاي گناباد: از قديمي ترين و وسيع ترين دشت ها دشت گناباد است كه با شيب عمومي بسيار ملايم 2 درصد از غرب به شمال شرقي مي رسد.(طرح هادي روستاي رياب 7:1382)

اقليم منطقه:

اين منطقه به علت واقع شدن در حاشيه كوير و دوري از دريا از نوعي آب و هواي صحرايي بياباني گرم وخشك برخوردار است. در اين اقليم اختلاف دماي روز و شب ماهانه و سالانه زياد است. درجه حرارت هوا در تابستان به طور متوسط 25 درجه و در زمستان بين 3 تا 5 درجه مي باشد.

اقليم شهرستان داراي زمستان هاي نسبتا سرد و تابستان هاي گرم و خشك است. حد اقل دماي ثبت شده 20 درجه زير صفر و حداكثر دما 45 درجه سانتي گراد مي باشد.(همان:10)

اوج گرما از اواخر خرداد شروع و تا اواخر مرداد ادامه دارد وعمق سرمااز اواخر آذر ماه شروع و تا اوايل اسفند ماه ادامه دارد. (همان:28)

بر اين اساس ساير ماه هاي سال قابليت جذب و پذيرايي از گردشگران را دارد.

بررسي ويژگي هاي معماري بومي مناطق گرم وخشك :

1- به طور كلي ساختمانهاي اينگونه مناطق با مصالحي از قبيل خشت وگل ، كه ظرفيت حرارتي زيادي دارند بنا شده اند .

2- پلان ساختمانها تا حدامكان متراكم وفشرده بوده و كوشش گرديده تا آنجا كه ممكن است سطح خارجي ساختمان به نسبت حجم آن كم باشد . اين تراكم وفشردگي پلان خانه ها ميزان تبادل حرارت از طريق جداره هاي خارجي ساختمان را چه در زمستان وچه در تابستان به حداقل رسانده ودر نتيجه از نفوذ حرارت به داخل ساختمان واتلاف آن در زمستان بطور قابل ملاحظه اي جلو گيري مي نمايد .

-3معمولا ساختمانها در بافتهاي متراكم ومجموعه هاي بسيار فشرده بنا گرديده اند وبدين شكل كوشش شده است تا بيشترين سايه ممكن برسطوح خارجي ايجاد گردد. در نتيجه اين تراكم وفشردگي مجموعه توده كل مصالح ساختماني افزايش يافته وزمان تاخير بسته به حد مطلوب رسيده است .

4-در بيشتر نواحي اين گونه مناطق ، به دليل كمبود بارندگي ودر نتيجه كمبود چوب ، سقف ساختمانها به شكل خر پشته ، طاق يا گنبد وبدون هيچگونه اسكلت واز خشت خام وگل ساخته شده است . البته در مناطق نيمه بياباني به دليل اعتدال نسبي هوا ووجود چوب به ميزان نسبتا كافي ، اكثر بامها با استفاده از چوب وبه شكل مسطح ساخته شده اند .

5- به منظور تقليل هر چه بيشتر حرارت ايجاد شده در ديوارها در اثر تابش آفتاب بر آنها معمولا سطوح خارجي سفيد كاري شده اند .

6- تعداد ومساحت پنجره ساختمانها در اينگونه مناطق به حد اقل ممكن كاهش داده شده وبه منظور جلو گيري از نفوذ اشعه منعكس شده از سطح زمين اطراف پنجره ها در قسمت فوقاني ديوارها نصب شده اند .


اشتراک بگذارید:

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 6,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file18_1629772_3894.zip33.7 MB