خرید آسان و مطمِئن در فروشگاه جامع تحقیق و مقاله و نمونه سوال

علل قتل عثمان

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

دسته بندی : وورد

نوع فایل :  .doc ( قابل ويرايش و آماده پرينت )

تعداد صفحه : 10 صفحه


 قسمتی از متن .doc : 

 

واقعيت‌ قتل‌  عثمان‌

    سراسر كشور اسلامي‌ عليه‌ تو شوريده‌ است‌! علي‌ (ع‌)

   به‌ خدا سوگند اين‌ زنجير را به‌ گردن‌ تو مي‌اندازم‌ تا اينكه‌ اين‌ افراد خبيث‌ و ناپاك‌ ( مروان‌ و  ابن‌ عامر و ابن‌  ابي‌سرح‌) را از خود دور كني‌. جبله‌ بن‌ عمرو گر به‌ فكر جهاد هستيد، به‌ سوي‌ ما بشتابيد، زيرا خليفه شما، دين‌  محمد (ص‌) را تباه‌ نموده‌ است‌؛ او رااز حكومت‌ خلع‌ كنيد!

مردم‌  مدينه‌

  يازده‌ سال‌ و چند ماه‌ از حكومت‌  عثمان‌ گذشت‌؛ مردم‌ از شيوه زمامداري‌ او سخت‌ در رنج‌ و عذاب‌ بودند و ناراحتيهاي‌ آنان‌ روز به‌ روز افزايش‌ مي‌يافت‌، كه‌ بروز اين‌ فشارها به‌ شكل‌ انقلاب‌ مهمي‌ رخ‌ نمود. براي‌ مسلمانان‌ سخت‌ و ناگوار بود كه‌ ببينند مفاهيم‌ و معيارهايي‌ كه‌ در زمان‌ پيامبرشان‌  محمد (ص‌) و دو خليفه اول‌ و دوم‌ وجود داشت‌ و مردم‌ آنها را لمس‌ كرده‌ و دوست‌ مي‌داشتند به‌ طور كلي‌ دگرگون‌ شده‌ و به‌ عقب‌ باز گردد. مسلمانان‌ خوگرفته‌ بودند كه‌ خليفه‌ را حامي‌ و مدافع‌ حقوق خود بيابند. هرگاه‌ فرمانداران‌ و استانداران‌ به‌ ملت‌ ستم‌ كردند، داد آنها را بگيرد؛ اما ناگهان‌ ديدند كه‌ عثمان‌ پرده‌اي‌ بر مظاهر آن‌ سياست‌ عادلانه‌ افكنده‌ و شالوده روش‌ و سياست‌ سودجويي‌ خود را ريخته‌ است‌.

       براي‌ مردم‌ سخت‌ بود كه‌ ببينند درباريان‌ و اطرافيان‌ و متنفّذان‌، منافع‌ را به‌ خود اختصاص‌ داده‌ و ارزاق  مردم‌ را احتكار كرده‌اند. مردم‌ از اينكه‌ حقوق عمومي‌ ملت‌ زير پا گذاشته‌ مي‌شود و به‌ اعتراض‌ جمعيتها و افراد شاكي‌ اعتنايي‌ نمي‌گردد، ناراحت‌ بودند.

       مسلمانان‌ از اينكه‌ در مقابل‌ چشمانشان‌ به‌ گروهي‌ از بزرگان‌ صحابه‌ همانند  ابوذر و  عمار و  ابن‌مسعود اهانت‌ و توهين‌ مي‌شد، در رنج‌ بودند.

       مسلمانان‌ نمي‌توانستند بپذيرند كه‌ عده‌اي‌ ستمگر بر آنها حكومت‌ كنند، اما افرادي‌ كه‌ به‌ دادگريشان‌ اعتماد و اعتقاد داشته‌ و آنها را دوست‌ مي‌داشتند از كار بر كنار باشند!

       مسلمانان‌ پاك‌ سرشت‌، بالاتر از همه اينها، اين‌ ناراحتي‌ را نيز داشتند كه‌ كارگزاران‌  عثمان‌ به‌ يهود و نصاري‌ ستم‌ مي‌كردند، در صورتي‌ كه‌ آنان‌ هم‌ از نظر انساني‌ برادر بوده‌ و در ميان‌ مردم‌ با تفاهم‌ زندگي‌ مي‌كردند.  و از اينكه‌ سودطلبي‌ و خودخواهي‌ اجتماع‌ را بيمار كرده‌ و در آن‌ جامعه‌، آدم‌ با شرافت‌ كسي‌ بود كه‌ آنها شريف‌ و بزرگش‌ بشمارند در رنج‌ بودند.

     مردم‌ روز به‌ روز نسبت‌ به‌  عثمان‌ بي‌پرواتر مي‌شدند. تا اينكه‌ در اواخر حكومت‌  عثمان‌، اعتراضاتشان‌ به‌ صورت‌ انقلابي‌ بزرگ‌ عليه‌ عثمان‌ بروز كرد. بي‌شك‌ علل‌ اين‌ انقلاب‌ در سياست‌ و هدفهاي‌ عثمان‌ ريشه‌ داشت‌. اولين‌ باري‌ كه‌ به‌ خاطرِ اعمال‌ اين‌ سياست‌ عثمان‌، علناً به‌ او اهانت‌ شد، روزي‌ بود كه‌ از كنار مردي‌ به‌ نام‌ « جبلهبن‌ عمرو ساعدي‌» كه‌ در ميان‌ طايفه‌ خود بود و زنجيري‌ در دست‌ داشت‌، گذشت‌.  عثمان‌ سلام‌ كرد و مردم‌ هم‌ جواب‌ او را دادند؛ اما جبله‌ گفت‌: «چرا جواب‌ سلام‌ مردي‌ را كه‌ اين‌ چنين‌ و آن‌ چنان‌ كرده‌ است‌ مي‌دهيد!» سپس‌ رو به‌  عثمان‌ كرد و گفت‌: «اي‌  عثمان‌، به‌ خدا سوگند اين‌ زنجير را به‌ گردنت‌ مي‌اندازم‌، تا اينكه‌ اين‌ افراد خبيث‌ و ناپاك‌ ( مروان‌،  ابن‌ عامر و  ابن‌ابي‌ سرح‌) را از خود دور كني‌!»

       نمونه ديگر از بي‌پروايي‌ مردم‌ كه‌ در آخر عصر  عثمان‌ به‌ وجود آمد، داستاني‌ است‌ كه‌ « ابن‌ ابي‌الحديد» نقل‌ مي‌كند. او مي‌نويسد: «روزي‌ خليفه‌ سوم‌ خطبه‌ مي‌خواند و در دستش‌ عصايي‌ بود كه‌ پيامبر (ص‌) و ابوبكر و  عمر آن‌ را به‌ دست‌ مي‌گرفتند و در حال‌ خطبه‌ به‌ آن‌ تكيه‌ مي‌دادند. شخصي‌ به‌ نام‌ « جهجاه‌ غفاري‌» آن‌ عصا را از دست‌ عثمان‌ گرفت‌ و با زانوي‌ خود شكست‌».

       پس‌ از اينكه‌ انحراف‌  مروان‌ و ساير درباريان‌  عثمان‌ افزايش‌ يافت‌، جسارت‌ مردم‌ نسبت‌ به‌  عثمان‌ به‌ همين‌ ترتيب‌ افزايش‌ مي‌يافت‌ كه‌ سرآغازي‌ براي‌ انقلاب‌ بود.

       طولي‌ نكشيد كه‌ اين‌ بي‌پرواييِ فردي‌، به‌ صورت‌ اعتراضي‌ اجتماعي‌ درآمد. مردم‌  مدينه‌، به‌ مردم‌ شهرهاي‌ ديگر مي‌نوشتند كه‌: «اگر مي‌خواهيد جهاد كنيد، به‌ سوي‌ ما بشتابيد، زيرا دين‌  محمد (ص‌) به‌ دست‌ خليفه شما فاسد گرديده‌ است‌. اين‌ خليفه‌ را از حكومت‌ خلع‌ كنيد.»

       نظر همه مردم‌ در همه‌ جا از  عثمان‌ برگشته‌ بود. هنوز سال‌ 35 هجري‌ آغاز نشده‌ بود كه‌ مردم‌ شهرها به‌ يكديگر نامه‌ مي‌نوشتند كه‌ بايد از زير بار  بني‌اميه‌ بيرون‌ آييم‌ و  عثمان‌ را از خلافت‌ خلع‌ كنيم‌ و فرمانداران‌ او را عزل‌ نماييم‌. اين‌ خبر به‌ گوش‌  عثمان‌ رسيد. او نامه‌هايي‌ به‌ شهرها نوشت‌ و كوشيد مردم‌ را راضي‌ كند. و عده‌اي‌ از كارگزاران‌ خود را احضار كرد و با آنها در اين‌ مورد مشورت‌ كرد. عده‌اي‌ به‌ او گفتند: دادگري‌ كن‌ و راه‌  ابوبكر و  عمر را پيش‌ گير.

علل قتل عثمان

عبد الرحمن بن عوف با اينكه در موقع بيعت با عثمان شرط كرده بود كه بسنت رسول خدا صلى الله عليه و آله و روش شيخين رفتار كند ولى عثمان پس از آنكه در مسند خلافت نشست بر خلاف سنت پيغمبر و روش شيخين رفتار نمود. (1)

عثمان بنى اميه را كه در رأس آنها ابوسفيان قرار گرفته بود از جهت مال و مقام خرسند نمود و ابوسفيان در مجلسى كه عثمان از بزرگان بنى اميه تشكيل داده بود اظهار نمود كه اين گوى خلافت را مانند توپ بازى بهمديگر رد كنيد تا دست ديگرى نيفتد و اين خلافت همان زمامدارى و حكومت بشرى است و من هرگز به بهشت و دوزخ ايمان ندارم (2) .

عثمان دارائى بيت المال را ميان خويشاوندان خود بمصرف رسانيد و حكام و فرمانداران را بدون توجه بصلاحيت آنان از خاندان خويش تعيين و انتخاب نمود.مردم شهرستانها از دست حكام عثمان بستوه آمده و چندين بار شكايت آنها را باصحاب پيغمبر صلى الله عليه و آله و حتى بخود عثمان نمودند ولى اين شكايتها تأثيرى در وضع حال و روش او نكرد و در ترك اعمال خود سرانه و خلاف شرع وى مؤثر واقع نشد لذا مسلمين در صدد جلوگيرى از كارهاى ناشايست او شدند و بعمال و حكام وى تمكين ننمودند.

اعمال خلاف عثمان و بذل و بخشش‏هاى وى بقوم و خويشانش كه همه از مال مردم صورت ميگرفت اصحاب پيغمبر صلى الله عليه و آله را سخت خشمگين نمود لذا گرد هم جمع شده و بمشورت پرداختند و بالاخره تصميم گرفتند كه ابتداء تمام كارهاى ناشايسته عثمان و فرماندارانش را بنويسند و او را از عواقب اينگونه كردارهاى ناپسند باز دارند و اگر نامه مؤثر واقع نشد او را عزل نمايند.


اشتراک بگذارید:

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 4,300 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file6_1614199_2742.zip15.8k