خرید آسان و مطمِئن در فروشگاه جامع تحقیق و مقاله و نمونه سوال

تاريخ مشهد از پيدايش تا آغاز دوره افشاريه

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

دسته بندی : وورد

نوع فایل :  .doc ( قابل ويرايش و آماده پرينت )

تعداد صفحه : 20 صفحه


 قسمتی از متن .doc : 

 

تاريخ مشهد

از پيدايش تا آغاز دوره افشاريه

تأليف محمدرضا قصابيان

اشتياق آدمي به دانستن سرگذشت آدميان پيشينيان و شوق كندوكاو در شيوة زندگي انسانهاي ديگر، باني و باعث ثبت و ضبط وقايع و عامل پيدايش كتابها و مقالات متعدد تاريخي بوده و تاريخ هر ملت و شهري در حقيقت شرح رويدادها و معرف پيشينه فرهنگي، سنتها و باورهاي كلي و روابط . مناسبات سياسي، اجتماعي و اقتصادي مردم يك سرزمين است كه آدمي به مقتضاي نياز به آن سرزمين روي آورده و روزگاراني را به سر برده و از آن پاسداري نموده است.

تاريخ مشهد در حقيقت از پيدايش مشهدالرضا آغاز مي شود و اگر چه تا حدود شش قرن براي آن تاريخي مستقل لحاظ نشده و مشهد در اين دوران به عنوان تابعي از نوغان توس به شمار آمده است، اما به شهادت مستندات تاريخي، مشهد وجود داشته، و مي زيسته اگر چه فرصت استقلال نداشته است. پس به قطع تاريخي دارد نانوشته، كه مي تواند به انضمام شرح رويدادهاي دوران بعد كه به طور مستقلو مفصل نوشته شده است تكميل گرديده و تحت عنوانتاريخ مشهد از آغاز پيدايش تا كنون تدوين گردد. به ويژه آن كه تا كنون تاريخ سياسي جامع و مستقلي براي آن به نگارش در نيامده است.

تاريخ مشهد در اين دوران، شرح رويدادهاي ششصد ساله اي است كه توس كهن پس از مرافقتي بزرگوارانه و يا به اجبار، ميراث تمدن خويش را به او مي سپارد، چرا كه توس از آن زمان كه سناباد نوغانش مفتخر به پذيرش پيكر مطهر امام رضا (ع) گرديد به نيكي تولد شهري عظيم را در درون روستايي كوچك دريافت، و سپس ناظر بر باليدن او گرديد و هنگامي كه توس در توفان زرد مغول و تيمور، ويراني ديرينه هاي تاريخي خويش را به تلخي تجربه مي كرد، متحيرانه شاهد بود كه چگونه، مشهد پاي مي فشارد و حتي ميزباني آورگان همساية كهن سال خويش را بر عهده گرفته است. و در اين دوران توس غبط وار ناظر شكوفايي تمدن شهري مذهبي بر حول مرقد مطهر امام رضا (ع) در دهكدة سناباد بود، و نظاره مي كرد كه چگونه ارادتمندان آن حضرت، سناباد را موطن خويش ساخته و با شور ايمان و عشق ولايت، هنر و ايمان را به هم آميخته و با زيور اخلاص آراسته و به همت ايثار در مظهري شگرف بر مرقد و حرمش نثار نموده و به حراست از خشت خشت آن با نثار جان خويش ارادت مي ورزند را به گونه اي پاس مي دارند كه عموم ارباب تاريخ را بر اين سرافرازي به گواهي واداشته اند. بخش ديگر تاريخ مشهد كه در واقع شرح گسترش و پويايي و تاريخ دوران سروري اين شهر بر ديگر شهرهاي خراسان مي باشد، بسيار مفصل و دامنه دارتر است.

در شرح تاريخ مشهد سخن را بايد از پيدايش مشهد الرضا آغاز نمود اما چون زايش و رو يش مشهد كه تاريخ سياسي آن موضوع اين تحقيق است در توس يكي از ولايات خراسان بزرگ مي باشد صورت پذيرفته است، و مشهد پيوندي مستحكم و ديرينه با آن دارد. لذا پژوهش درباره آن مستلزم بررسي اين دو مقوله ، بويژه توس مي باشد كه بخشي از اين تحقيق بدان اختصاص يافته است، ولي چون شرح اجمالي تاريخي و جغرافياي تاريخي خراسان، لازم، اما تخصيص بخش يا فصلي از تحقيق به آن غير ضروري مي نمود، بنابراين اشاره اي اجمالي به وضعيت خراسان و سير تاريخي تبديل مشهدالرضا به مشهد در آغاز بررسي تاريخ مشهد، ضروري است. خراسان= واژه خراسان كه به تعبير تاريخ نويسان و جغرافي نگاران در كتابها به معاني مختلف بكار رفته است، نظر بعضي از صاحب نظران به خاطر واقع بودن اين سرزمين در شرق ايران است كه برخي آنرا منسوب به محل طلوع خورشيددانشته اند. و عده اي نيز نوشته اند كه خراسان در زبان قديم فارسي به معني خاور زمين است. برخي ديگر از نويسندگان، خراسان را شكل تغيير يافته دو كلمه خور و آسان دانسته اند. و به نظر مي رسد كه صورت درست كلمه خراسان، خورآسان بوده است كه بر اثر تطور زمان و شايد از باب تطابق نگارش يا تلفظ، خراسان شده است. چون بررسي تاريخ خراسان كهن نياز به تحقيقي مفصل و مستقل دارد و در اين مقال نمي گنجد، لذا به طور اجمال به آن اشاره مي گردد. سرزمين خراسان در طول تاريخ هيچگاه داراي مرزهاي ثابت جغرافيايي نبوده و تحت تأثير عوامل مختلف، محدوده آن همواره گسترش يا كاهش يافته است. اما به طور مسلم سرزمين قديم آن به مراتب وسيع تر از خراسان كنوني بوده و به تدريج در دوره هاي قبل و بعد از اسلام تغيراتي حاصل نموده و به صورت فعلي درآمده است. دانشمندان بر اساس تحقيقات باستان شناسانه، احتمال داده اند كه نقطه سكونت در خراسان به دوره پالئوليت مربوط مي باشد و مي نويسند كه اين سرزمين از ديرباز محل سكونت انسانهاي اوليه بوده است. در طي هزاره دوم قبل از ميلاد با ظهور عناصر هندو اروپايي در ميان بوميان ايراني و مهاجرتهاي آنان در داخل سرزمين ايران قديم، بخش عمده اي از قبايل تشكيل دهنده شعبه شرقي جنبش هندو اروپايي به تدريج به طرف مشرق پيش رفته و پس از عبور از جيحون در حوالي رود كابل ساكن شده اند. بدين ترتيب


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 4,300 تومان
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file1_1597064_8831.zip18.8k